Botoks Botolinium Toxin Nedir?

Botoks Botolinium Toxin Nedir?

botoks nedir

Botox enjeksiyonları öncelikle yüz kırışıklıklarının görünümünü azaltma yeteneği için kullanılır. Ayrıca boyun spazmları (servikal distoni), aşırı terleme (hiperhidroz), aşırı aktif mesane ve tembel göz gibi durumları tedavi etmek için kullanılırlar. Botox enjeksiyonları ayrıca kronik migrenlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Botox enjeksiyonları, bir kasın geçici olarak hareket etmesini önlemek için onobotulinumtoksinA adı verilen bir toksini kullanır. Bu toksin, bir tür gıda zehirlenmesine neden olan botulizme neden olan mikrop tarafından üretilir.

Botoks, botulinum toksini kullanan ilk ilaçtır. Diğer ürünler abobotulinumtoxinA (Dysport), İnnotox Sıvı Likit Botox, Botulax (Hugel pharma) ve i

botulinumtoxinA (Allergan) gibi farklı ürünler vardır. Her biri, özellikle dozaj üniteleri söz konusu olduğunda biraz farklıdır, bu yüzden birbirlerinin yerine kullanılamazlar.

TEDAVİ BÖLGELERİ
Botox enjeksiyonları sinirlerden gelen bazı kimyasal sinyalleri, çoğunlukla kasların kasılmasına neden olan sinyalleri engeller. Bu enjeksiyonların en yaygın kullanımı, alın ve göz çevresinde kırışıklıklara neden olan yüz kaslarını geçici olarak gevşetmektir. Botox enjeksiyonları ayrıca vücudun nasıl çalıştığını etkileyen durumları tedavi etmek için kullanılır. Örnekler:

Servikal distoni. Bu ağrılı durumda, boyun kaslarınız istemsizce büzülür, başınızın bükülmesine veya rahatsız edici bir pozisyona dönüşmesine neden olur.
Tembel göz. Tembel gözün en yaygın nedeni, gözün konumlandırılmasından sorumlu kaslardaki dengesizliktir.
Kas kontraktürleri. Serebral palsi gibi bazı nörolojik durumlar, uzuvlarınızın merkezinize doğru çekilmesine neden olabilir. Bazı durumlarda, bu kasılı kaslar Botox enjeksiyonları ile gevşetilebilir.
Hiperhidroz. Bu durumda, sıcaklık sıcak olmadığında ve kendinizi zorlamadığınızda bile aşırı terleme meydana gelir.
Kronik migren. Ayda 15 günden fazla migren yaşıyorsanız, Botox enjeksiyonları baş ağrısı sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.
Mesane disfonksiyonu. Botox enjeksiyonları ayrıca aşırı aktif mesanenin neden olduğu idrar kaçırma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Göz seğirmesi. Botox enjeksiyonları, göz çevresindeki kasların kasılmasını veya seğirmesini hafifletmeye yardımcı olabilir.

 


Copyright © 2021    Ankara Eryaman Çankaya Balgat Sincan Juvederm Dolgu Botox Medikal Estetik Ürünler